20.5-25 Alliance 308 Wide Base E-2/G-2/L-2 L (20 Ply), 100%
Stock Number:
30802608
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Industrial Loader/Dozer High Flotation tire Designed for Rugged Service on Front-End Loaders.
- Specifically sized, angled and contoured husky tread bars
- Overlapping lugs
- Spaced lugs
- Strong nylon construction
- Contains ozone and weather-resistant compounds
- For maximum traction and resistant to tearing and chipping
- Ensures smooth rolling on any type of surface
- Self-cleaning properties
| Stock No. | 30802608 |
| Brand | Alliance |
| Model/Style | 308 Wide Base |
| Tread Style | (E-2) Earthmover Traction Tread, (G-2) Grader Traction Tread, (L-2) Loader and Dozer Traction Tread |
| Tire Size | 20.5-25 |
| Rim Width | 17", 18", 20" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 42 (57.81" - 61.00") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 365.0 |
| Diameter | 58.7 |
| Width | 20.5 |
| Rolling Circumference | 170.9 |
| Static Load Radius | 25.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | L (20 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 65 |