560/45R22.5 Michelin CargoXBib HD R-4 152D 100%
Stock Number:
27334
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Heavy Duty Agricultural Trailer Tire Designed for Intensive Use on Road, Even When Loaded.
- Long-lasting casing
- Solid rounded shoulders
- New tread pattern with excellent self-cleaning and even distribution of ground pressure
- Flat crown
- Proven endurance and high load capacity
- Limits scrub when turning on grass, increases manoeuvrability and reduces shoulder wear
- Offers better grip in difficult situations, minimal rutting and soil damage and consistent, regular wear
- Offers even wear when used on the road
| Stock No. | 27334 |
| Brand | Michelin |
| Model/Style | CargoXBib HD |
| Tread Style | (R-4) Agricultural Industrial Tractor |
| Tire Size | 560/45R22.5 |
| Rim Width | 16" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 36 (42.41" - 44.60") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 220.5 |
| Diameter | 42.5 |
| Width | 21.1 |
| Rolling Circumference | 125.6 |
| Static Load Radius | 18.7 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 152D |
| Load Limit Single | 7850 lbs / 3560 kgs |
| Load Limit Dual | 6908 lbs / 3133 kgs |
| Load Limit Triple | 6437 lbs / 2919 kgs |
| Max PSI | 58 |