270/95R48 Kleber Super 3 R-1W 142B 100%
Stock Number:
25423*DISCONTINUED
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
A high quality row crop tyre designed to protect your crops.
- Robustness
- longevity
- Optimal development for row-crops
- High load capacity
- Good self cleanings
- Shape of shoulder perfectly adapted for plant protection.
| Stock No. | 25423*DISCONTINUED |
| Brand | Kleber |
| Model/Style | Super 3 |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 270/95R48 |
| Rim Width | 10" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 45 (67.71" - 71.40") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 164.0 |
| Diameter | 68.1 |
| Width | 11.5 |
| Rolling Circumference | 206.9 |
| Static Load Radius | 0.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 142B |
| Load Limit Single | 5840 lbs / 2649 kgs |
| Load Limit Dual | 5139 lbs / 2331 kgs |
| Load Limit Triple | 4788 lbs / 2171 kgs |
| Max PSI | 52 |