440/80R28 Galaxy Multi Tough 156A8 100%
Stock Number:
209216
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Agricultural Radial R-4 Industrial Tractor & Construction tire Used for Mixed Application on Hard Surfaces and Soft Soil.
- Unique non-directional tread design
- Ideal for on and off-the-road service and facilitates easier self-cleaning
- High mileage, best traction, fuel saving and ride comfort
| Stock No. | 209216 |
| Brand | Galaxy |
| Model/Style | Multi Tough |
| Tread Style | |
| Tire Size | 440/80R28 |
| Rim Width | 14" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 41 (54.96" - 57.80") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 219.0 |
| Diameter | 55.7 |
| Width | 17.4 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 25.2 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 156A8 |
| Load Limit Single | 8800 lbs / 3991 kgs |
| Load Limit Dual | 7744 lbs / 3512 kgs |
| Load Limit Triple | 7216 lbs / 3273 kgs |
| Max PSI | 46 |