14.00-24SL Goodyear G-2 H (16 Ply), 100%
Stock Number:
206057001
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
| Stock No. | 206057001 |
| Brand | Goodyear |
| Model/Style | |
| Tread Style | (G-2) Grader Traction Tread |
| Tire Size | 14.00-24 |
| Rim Width | 8" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 40 (52.31" - 54.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | (SL) Service Limited-Ag Use |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 171.0 |
| Diameter | 52.8 |
| Width | 14.5 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 23.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | H (16 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 51 |