23.5R25 Trelleborg EMR 1050 G-2/L-2 201A2/2* 100%
Stock Number:
2000044290101
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
The Trelleborg EMR range is designed to enhance productivity in critical construction applications, delivering both enhanced damage protection and durability while the multi surface tread design delivers control and perfect grip when it’s needed the most, whether on sand, rock, gravel or soil.
- Delivers premium damage protection and durability.
- Provides control and perfect grip on sand, rock, gravel or soil
- Keep the machine fuel consumption low
- High resistance to external aggression
- Excellent tire life due to deep tread
- Designed for very hard conditions
- Sidewall rubber ring guard
| Stock No. | 2000044290101 |
| Brand | Trelleborg |
| Model/Style | EMR 1050 |
| Tread Style | (G-2) Grader Traction Tread, (L-2) Loader and Dozer Traction Tread |
| Tire Size | 23.5R25 |
| Rim Width | |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 44 (64.36" - 67.70") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 1170.32 |
| Diameter | 65.9 |
| Width | 23.5 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 29.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 83 |