315/80R22.5 Mitas EM-01 L-2 154A8 100%
Stock Number:
2000043960101
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Non-directional tread pattern for all-round application.
- Suitable above all for front loaders, telescopic loaders, backhoe loaders, dumpers and similar vehicles for light earthmoving work
- All steel radial construction
| Stock No. | 2000043960101 |
| Brand | Mitas |
| Model/Style | EM-01 |
| Tread Style | (L-2) Loader and Dozer Traction Tread |
| Tire Size | 315/80R22.5 |
| Rim Width | 9" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 36 (42.41" - 44.60") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 166.2 |
| Diameter | 43.3 |
| Width | 13.0 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 19.8 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 154A8 |
| Load Limit Single | 8250 lbs / 3742 kgs |
| Load Limit Dual | 7260 lbs / 3293 kgs |
| Load Limit Triple | 6765 lbs / 3068 kgs |
| Max PSI | 55 |