16.00R25 Goodyear Farm EV-4R E-4 200A5 100%
Stock Number:
155025491
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
NEW RADIAL TIRE FOR CONTAINER HANDLING AND INDUSTRIAL USE
- Extra strong radial carcass for heavy loads
- Superior stability
- Unique tread compound for improved treadwear and cost per hour
| Stock No. | 155025491 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | EV-4R |
| Tread Style | (E-4) Earthmover Rock Deep Tread |
| Tire Size | 16.00R25 |
| Rim Width | 11.25" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 42 (57.81" - 61.00") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 748.5 |
| Diameter | 60.2 |
| Width | 17.1 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 26.5 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 200A5 |
| Load Limit Single | 30900 lbs / 14016 kgs |
| Load Limit Dual | 27192 lbs / 12334 kgs |
| Load Limit Triple | 25338 lbs / 11493 kgs |
| Max PSI | 131 |