23.5R25 Goodyear Farm RL-5K L-5 195A2 100%
Stock Number:
153082409
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
SPECIALIZED SUPER EXTRA TREAD (250-LEVEL) RADIAL LOADER TIRE WITH HALF-TRACK DESIGN FOR TEAR RESISTANCE AND TRACTION
- Combined smooth and lug tread pattern with a smooth outer section for tear resistance and lugs on inboard side for traction
- Radial construction off ers improved treadwear and cooler running
- Unique synthetic/natural rubber compound for long-wearing tread and advanced cut resistance
| Stock No. | 153082409 |
| Brand | Goodyear Farm |
| Model/Style | RL-5K |
| Tread Style | (L-5) Loader and Dozer Rock Extra Deep Tread |
| Tire Size | 23.5R25 |
| Rim Width | |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 44 (64.36" - 67.70") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 1034.0 |
| Diameter | 65.1 |
| Width | 24.5 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 29.4 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 195A2 |
| Load Limit Single | 26800 lbs / 12156 kgs |
| Load Limit Dual | 23584 lbs / 10697 kgs |
| Load Limit Triple | 21976 lbs / 9968 kgs |
| Max PSI | 73 |