12.00R20 Dynacargo Y601 On/Off Highway Rib J (18 Ply), 154K 100%
Stock Number:
1213991408
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
| Stock No. | 1213991408 |
| Brand | Dynacargo |
| Model/Style | Y601 On/Off Highway Rib |
| Tread Style | |
| Tire Size | 12.00R20 |
| Rim Width | 8.5" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 36 (42.41" - 44.60") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 154.9 |
| Diameter | 44.3 |
| Width | 12.4 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 0.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | J (18 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 154K |
| Load Limit Single | 8250 lbs / 3742 kgs |
| Load Limit Dual | 7260 lbs / 3293 kgs |
| Load Limit Triple | 6765 lbs / 3068 kgs |
| Max PSI | 120 |