11R22.5 Dynacargo Y103 Closed Shoulder Drive CS Drive H (16 Ply), 148L 100%
Stock Number:
1213481256
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
| Stock No. | 1213481256 |
| Brand | Dynacargo |
| Model/Style | Y103 Closed Shoulder Drive |
| Tread Style | (CS Drive) Closed Shoulder Drive |
| Tire Size | 11R22.5 |
| Rim Width | 8.25" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 35 (40.21" - 42.40") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 129.0 |
| Diameter | 41.9 |
| Width | 11.0 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 0.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | H (16 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 148L |
| Load Limit Single | 6950 lbs / 3152 kgs |
| Load Limit Dual | 6116 lbs / 2774 kgs |
| Load Limit Triple | 5699 lbs / 2585 kgs |
| Max PSI | 123 |