56x14-12 Trelleborg T528 100A4 100%
Stock Number:
1158700
NEW
TIRE
Availability
0
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
2
Available for pickup
by
Wednesday, May 06
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Bias Tire Made Especially for Snow Machines.
| Stock No. | 1158700 |
| Brand | Trelleborg |
| Model/Style | T528 |
| Tread Style | |
| Tire Size | 56x14-12 |
| Rim Width | 3" |
| Preferred Rim | 3.00B-12 |
| RCI Group | |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | BW |
| TT/TL | (TT) Tubetype |
| Weight | 23.0 |
| Diameter | 21.89 |
| Width | 5.47 |
| Rolling Circumference | 67.1 |
| Static Load Radius | 10.4 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 100A4 |
| Load Limit Single | 1760 lbs / 798 kgs |
| Load Limit Dual | 1548 lbs / 702 kgs |
| Load Limit Triple | 1443 lbs / 654 kgs |
| Max PSI | 116 |