15.5-25 Mitas EM-80 E-3/L-3 H (16 Ply), 174A2 100%
Stock Number:
1012302710000
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Bias L-2/G-2 OTR Earthmover Tire Suitable for Telescopic Handlers, Graders and Loaders.
- Designed tread pattern
- Excellent traction and self-cleaning properties
| Stock No. | 1012302710000 |
| Brand | Mitas |
| Model/Style | EM-80 |
| Tread Style | (E-3) Earthmover Rock Regular Tread, (L-3) Loader and Dozer Rock Tread |
| Tire Size | 15.5-25 |
| Rim Width | 12" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 39 (49.66" - 52.30") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 211.8 |
| Diameter | 52.0 |
| Width | 17.2 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 22.0 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | H (16 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | 174A2 |
| Load Limit Single | 14800 lbs / 6713 kgs |
| Load Limit Dual | 13024 lbs / 5907 kgs |
| Load Limit Triple | 12136 lbs / 5504 kgs |
| Max PSI | 80 |