480/70R30 Trelleborg TM700 High Speed R-1W 147D 100%
Stock Number:
0684700
NEW
TIRE
Availability
Not Available
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
The TM700 High Speed is the agriculture radial tire with high lugs yet suitable for speed up to 65 Km/hour.
- Intended for tractors equipped with integral or partial suspensions, it's a tire that stands out due to its excellent performance both on the road and in the field. In fact, though it reveals an emphasized road look, the TM700 High Speed delivers unmatched performance in terms of traction and low compaction in the field.
| Stock No. | 0684700 |
| Brand | Trelleborg |
| Model/Style | TM700 High Speed |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 480/70R30 |
| Rim Width | 14.25", 14.5", 14.63", 14", 15.5", 15", 16" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 42 (57.81" - 61.00") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 240.0 |
| Diameter | 58.0 |
| Width | 18.4 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 26.3 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 147D |
| Load Limit Single | 6800 lbs / 3084 kgs |
| Load Limit Dual | 5984 lbs / 2714 kgs |
| Load Limit Triple | 5576 lbs / 2529 kgs |
| Max PSI | 35 |