420/85R38 Continental Tractor 85 R-1W 144A8/144B 100%
Stock Number:
06201660000
NEW
TIRE
Availability
0
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
8
Available for pickup
by
Monday, April 06
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
All Surface All Rounder Tractor Tire
- Flexibility of nylon carcass
- Low shrinkage nylon
- Single piece steel bead core
- Ensures better damping in all applications
- Reduces flat spots for a more comfortable ride
- Offers better bead endurance and mountability
| Stock No. | 06201660000 |
| Brand | Continental |
| Model/Style | Tractor 85 |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 420/85R38 |
| Rim Width | 14", 15.5", 15", 16" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 44 (64.36" - 67.70") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 310.0 |
| Diameter | 66.1 |
| Width | 17.87 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 31.7 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 144A8, 144B |
| Load Limit Single | 6150 lbs / 2789 kgs |
| Load Limit Dual | 5412 lbs / 2454 kgs |
| Load Limit Triple | 5043 lbs / 2287 kgs |
| Max PSI | 35 |