520/70R34 Continental Tractor 70 R-1W 148D/151A8 100%
Stock Number:
06201640000
NEW
TIRE
Availability
0
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
11
Available for pickup
by
Monday, April 06
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Radial Agricultural and Specialty Tractor Tires Offering High Traction with Lower Soil Impaction
- Single wire bead and N.Flex technology
- 0.2 bar less pressure means a wider footprint
- Smooth, rounded interlug design
- Very robust, it adapts to impacts without taking damage
- Offers more traction with less soil compaction
- Excellent self-cleaning contributes to good traction
| Stock No. | 06201640000 |
| Brand | Continental |
| Model/Style | Tractor 70 |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 520/70R34 |
| Rim Width | 16" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 44 (64.36" - 67.70") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 276.0 |
| Diameter | 65.2 |
| Width | 20.87 |
| Rolling Circumference | 181.0 |
| Static Load Radius | 27.6 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 148D, 151A8 |
| Load Limit Single | 7600 lbs / 3447 kgs |
| Load Limit Dual | 6688 lbs / 3033 kgs |
| Load Limit Triple | 6232 lbs / 2826 kgs |
| Max PSI | 35 |