380/70R24 Continental Tractor 70 R-1W 128A8/125D 100%
Stock Number:
06201470000
NEW
Availability
0
Available for pickup
now at Redwood Falls, MN
8
Available for pickup
by
Monday, April 06
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Specifications
Radial Agricultural and Specialty Tractor Tires Offering High Traction with Lower Soil Impaction
- Single wire bead and N.Flex technology
- 0.2 bar less pressure means a wider footprint
- Smooth, rounded interlug design
- Very robust, it adapts to impacts without taking damage
- Offers more traction with less soil compaction
- Excellent self-cleaning contributes to good traction
| Stock No. | 06201470000 |
| Brand | Continental |
| Model/Style | Tractor 70 |
| Tread Style | (R-1W) Agricultural Deep Tread/Wet Soil |
| Tire Size | 380/70R24 |
| Rim Width | 12" |
| Preferred Rim | W12 |
| RCI Group | 37 (44.61" - 46.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 151.0 |
| Diameter | 46.89 |
| Width | 15.2 |
| Rolling Circumference | 139.0 |
| Static Load Radius | 20.9 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | 128A8, 125D |
| Load Limit Single | 3960 lbs / 1796 kgs |
| Load Limit Dual | 3484 lbs / 1580 kgs |
| Load Limit Triple | 3247 lbs / 1472 kgs |
| Max PSI | 35 |