14.00-24 American Miner SL E-2/G-2 H (16 Ply), 90%
Stock Number:
009684
USED
TIRE
Availability
SOLD
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Conditions
| Condition Notes | |
| Condition |
Grade
B
GRADE ATires & Tracks - In very good condition with a clean casing, no repairs, no damage and no weathering.NOTE: Tread remaining does not affect the product’s Condition grade. Wheels & Hardware - Product is like new with no noticeable repairs or damage. Refurbished products may be Grade A.
GRADE BTire & Tracks - In average condition with some possible weathering. Expect normal wear and tear and/or minor repairs.Wheels & Hardware - In average condition with some possible fading, scratches, light rust and/or minor repairs.
GRADE CTire & Tracks - Usable but in poor condition. Likely to have moderate to heavy stubble, weathering and/or repairs.Wheels & Hardware - Usable but in poor condition. Likely to have poor paint, moderate to heavy rust, and noticeable damage and/or repairs. |
| Tread Depth Remaining | 90% |
| Chips/Chunking/Cuts | Moderate |
| Road Wear | None |
| Weathering/Dry Rot | Light |
| Stubble | None |
| Bead Damage/Bent/Chipped | None |
| Blistering-SW/Liner or Face | None |
| Casing Cracks | None |
| Repairs Completed | None |
| Warranty | 2 Year Black Gold Warranty |
| Mfg Date Code | |
| Required Product | None |
Specifications
Bias Ply E-2/L-2/G-2 OTR tire for Industrial, Off-The-Road and Agricultural Applications.
- Directional tread pattern with large lugs
- Heavy tire casing
- Helps provide traction and clean ud away from the tread
- Offers longer life in loading applications
| Stock No. | 009684 |
| Brand | American Miner |
| Model/Style | SL |
| Tread Style | (E-2) Earthmover Traction Tread, (G-2) Grader Traction Tread |
| Tire Size | 14.00-24 |
| Rim Width | 10", 8.25", 8.38", 8.5", 8.75", 8", 9.25", 9.38", 9.5", 9.75", 9.88", 9" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 40 (52.31" - 54.95") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 171.0 |
| Diameter | 53.0 |
| Width | 14.3 |
| Rolling Circumference | 0.0 |
| Static Load Radius | 23.5 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | H (16 Ply) |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 51 |