27.00R49 Michelin XDTB E-4 50%
Stock Number:
HT-26184
USED
TIRE
Availability
SOLD
Shipping & Delivery
Nationwide shipping is available for this item.
Due to the nature of LTL shipments, delivery by the estimated date is not guaranteed. NTS Tire Supply is not responsible for delays in transit.
Conditions
| Condition Notes | |
| Condition |
Grade
A
GRADE ATires & Tracks - In very good condition with a clean casing, no repairs, no damage and no weathering.NOTE: Tread remaining does not affect the product’s Condition grade. Wheels & Hardware - Product is like new with no noticeable repairs or damage. Refurbished products may be Grade A.
GRADE BTire & Tracks - In average condition with some possible weathering. Expect normal wear and tear and/or minor repairs.Wheels & Hardware - In average condition with some possible fading, scratches, light rust and/or minor repairs.
GRADE CTire & Tracks - Usable but in poor condition. Likely to have moderate to heavy stubble, weathering and/or repairs.Wheels & Hardware - Usable but in poor condition. Likely to have poor paint, moderate to heavy rust, and noticeable damage and/or repairs. |
| Tread Depth Remaining | 50% |
| Chips/Chunking/Cuts | None |
| Road Wear | None |
| Weathering/Dry Rot | None |
| Stubble | None |
| Bead Damage/Bent/Chipped | None |
| Blistering-SW/Liner or Face | None |
| Casing Cracks | None |
| Repairs Completed | None |
| Warranty | 2 Year Black Gold Warranty |
| Mfg Date Code | |
| Required Product | None |
Specifications
Long-distance tire providing excellent grip and traction in difficult conditions
- Excellent traction
- Excellent resistance to hard wear and tear
- Long-lasting tread design with regular wear
- Maximum ground contact area
- Protective sidewall bands
- Less machine downtime
- Greatly increased service life
- Non-directional tread design
- Thick tread surface
- Square shoulders
| Stock No. | HT-26184 |
| Brand | Michelin |
| Model/Style | XDTB |
| Tread Style | (E-4) Earthmover Rock Deep Tread |
| Tire Size | 27.00R49 |
| Rim Width | 20.5", 20", 21" |
| Preferred Rim | |
| RCI Group | 53 (102.91" - 108.45") |
| Casing Technology | |
| Casing Application | |
| Tire Compound | |
| Belt Construction | |
| Sidewall Style | |
| TT/TL | (TL) Tubeless |
| Weight | 3000.0 |
| Diameter | 106.1 |
| Width | 29.3 |
| Rolling Circumference | 319.5 |
| Static Load Radius | 47.5 |
| Flat Plate Area | 0 |
| Tread Width | 0.0 |
| Ply Rating | |
| Load Index/Speed Rating | |
| Load Limit Single | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Dual | 0 lbs / 0 kgs |
| Load Limit Triple | 0 lbs / 0 kgs |
| Max PSI | 116 |